Сепаратори молочні, олійниці
Переробка молока - важлива галузь харчової промисловості. Можна виділити кілька основних етапів цього процесу. Це насамперед так звана первинна обробка молока. При первинній обробці виробляється первинна очистка від можливих забруднень і далі пастеризація або стерилізація. Ці процеси покликані забезпечити безпеку молока і дати можливість зберігати його протягом часу необхідного для доставки споживачеві або ж для завершення інших процесів. Також до цього первинного етапу можна віднести нормалізацію молока і його гомогенізацію. Перший процес передбачає приведення молока до вимог стандартів з вмістом різних речовин. Другий передбачає видалення з нього можливих згустків жиру або інших речовин. Далі, якщо не передбачається виробництво якогось продукту на основі молока, воно може пакуватися в тару або відправлятися іншому замовнику. Якщо все ж таки передбачається виробництво будь-яких молочних продуктів, наступним етапом зазвичай є сепарація. При сепарації в широкому сенсі не відбувається зміни хімічного складу сепарируемых речовин. Так як молоко є суспензією різних речовин, сепарація молока - це поділ цих речовин і приміщення їх в окремі ємності. Сепарація речовин в такій суміші можлива, якщо вони мають різні фізичні характеристики щільності, коефіцієнтів тертя, в'язкості, розміру частинок і інших. Таким чином при сепарації молока можливе виділення різних його компонентів. Насамперед це відділення вершків від сироватки. Проводиться це в так званому молочному сепараторі. Існує декілька поширених конструкцій сепараторів. Тепер слід зрозуміти, а що ж із себе представляють кінцеві продукти сепарування молока.
Вершки - молочний продукт, що отримується з незбираного молока шляхом вже згаданої сепарації. Зазвичай в якості споживчого товару вершки бувають звичайні, з жирністю 10-20% і жирні 35%. Як проміжний продукт, вершки використовуються при виготовленні масла і сметани. Як самостійний продукт, вони можуть вживатися в їжу безпосередньо або як компонент різних кулінарних страв.
Сироватка - це рідина, яка в побутових виходить після згортання молока і проціджування його через який-небудь фільтруючий матеріал. На приклад вона звичайно виходить при домашньому приготуванні сиру. Сама по собі сироватка використовується досить обмежено, але все ж є кілька областей, де вона є важливим продуктом. На приклад вона використовується при приготуванні деяких видів сирів. Так само її використовують в деяких харчових добавках і при виробництві хліба.
Найбільш поширеним методом сепарації стосовно до молока є використання на основі використання відцентрової сили в спеціально сконструйованих для цього центрифугах. У таку центрифугу закачують молоко минув стадії нормалізації та гомогенізації. При обертанні в центрифузі молоко розділяється на фракції приблизно таким же чином як бензин і вода. При звичайних умовах подібного розділення в молоці не відбувається. Але в центрифузі на молоко діє багаторазова перевантаження і сили, які прагнуть розділити речовини виявляються на багато сильніше, а сили, які утримували їх від такого поділу виявляються не достатні. Для правильної сепарації молока важливі багато умов. По-перше, як вже було згадано вище, склад молока повинен відповідати технічним умовам, в іншому разі сепарація може бути не достатнім. Це пов'язано з тим, що фактично обладнання для сепарації налаштовується під конкретні характеристики як вхідного, так і вихідного продукту. Звідси ж випливає необхідність ретельної налаштування обладнання, його регулярного технічного обслуговування і так далі. Не секрет, що характеристики устаткування часто змінюються разом зі старінням цього обладнання, зносом деталей, корозії. Барабан сепаратора може мати швидкість близько 8-12 тисяч обертів у хвилину, таким чином - це досить серйозне обладнання. Великі установки здатні переробляти величезні обсяги молока. Часто прямо в сепараторі виробляють і гомогенізацію молока. Одним з основних способів гомогенізації є прокачування молока через спеціально сконструйовані для цього форсунки під високим тиском. Таким форсунки часто вбудовують в сепаратор, як джерело надходження в сепаратор молока. Іншим важливим аспектом є відповідна температура молока. Оптимальною для сепарації вважається температура на рівні 40-45 градусів Цельсія. При цій температурі відбувається найбільш легке поділ фракцій. Таким чином, якщо здійснюється сепарування заздалегідь запасеного молока, повинен бути забезпечений його підігрів. У разі якщо це замкнутий цикл на підприємстві, доцільно нагрівати його на попередніх етапах, якщо, звичайно, це можливо. Сучасні комплексні установки забезпечують оптимізацію цих процесів на приклад за рахунок прокачування вже охолодженого молока після пастеризації через ємності з молоком, яким тільки належить охолодитися. Це дозволяє забезпечити на багато більш високу ефективність і економити дорогоцінну електроенергію. У разі якщо сама установка не забезпечує потрібної ефективності, або потрібно отримати на багато більш високу або відповідно низьку жирність цільового продукту, можливо пропускання його через сепаратор кілька разів. Це забезпечить більш високу ступінь поділу. Кінцевий продукт може надходити на розлив або на подальшу переробку прямо на пряму з сепаратора.
Таким чином, сепарація це з одного боку досить складний, але з іншого боку досить простий процес з багатою історією використання, що вимагає до собі уваги і знань у обслуговуючого персоналу.